46-letni Mario Krueger był okazem zdrowia, a jednak pewnego dnia miał zawał. Okazało się, że atak serca spowodowało jedno białko. Jego podwyższony poziom może mieć wiele osób. O jakie chodzi i jak je wykryć?Na ryzyko wystąpienia zawału serca wpływają nie tylko niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu czy brak ruchu, ale również czynniki genetyczne. Szczególne znaczenie ma białko zwane lipoproteiną, o którego istnieniu wie niewiele osób, a tylko część lekarzy jest świadoma jego związku z zawałem.
Raz na pół roku lub rzadziej do lekarza zgłasza się ok. 40% Polaków. Statystyka ta nie poprawiła się nawet po pandemii. Polacy boją się chorób, ale boją się też badań, dzięki którym można by je szybciej wykryć. Przedstawiamy listę niezbędnych badań profilaktycznych. Warto je wykonywać przynajmniej raz w roku!
Badania laboratoryjne są badaniami, podczas których pobiera się m.in. krew czy mocz. Analiza ich umożliwia ocenę stanu zdrowia danej osoby. To wyjątkowo skuteczne narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Jak jednak przygotować się do badania? Czy można wcześniej pić? Co wolno robić, a co jest niewskazane? To trzeba wiedzieć. Właśnie rozpoczyna się ogólnopolska kampania informacyjna „Poznaj Diagnostów Laboratoryjnych”.